Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bylisi mes polifonisë së rajonit, mbyllet festivali IV Bylispolifonia
English

Bylisi mes polifonisë së rajonit, mbyllet festivali IV "Bylispolifonia"

Fier, 6 Qershor, NOA – Në qytetin antik të Bylisit, në Fier, është përmbyllur me sukses festivali i 4-t ndërkombëtar Bylispolifonia.

Djemtë e rinj të Progonatit, Zëri i bilbilave të Sarndës dhe grupi i Janinës ishin grupet më të duartrokitura të këtij festivali kushtuar muzikës polifonike në rajon.

Ky festival i mbajtur nga 3 deri në 5 qershor, nga Shoqata Kulturore Bylispolifonia, ngjiti në skenën antike shtatë grupe polifonike nga pesë vende të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Në ditët e festivalit performuan muzikën e tyre nëntë grupe nga Shqipëria, si dhe një grup nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia.

Muzika polifonike aq e njohur në rajonin tonë përcolli një atmosferë të larmishme në qytetin antik, ku në fund të festivalit u zhvillua edhe një simpozium mbi polifoninë dhe ruajtjen e kësaj vlere folklorike shpirtërore të vendeve të ndryshme.

mit/NOA
KOMENTE