English

Hapet sot Botërori “Afrika e Jugut 2010”

Pretoria, 11 Qershor, NOA – Hap sot siparin evenimenti sportive më popullor në botë, Kampionati Botëror, i cili zhvillohet një herë në 4 vjet dhe këtë radhë Afrika e Jugut është organizatorja e tij.

Bëhet me dijeni se ndeshja e parë e kampionatit “Afrika e Jugut 2010” do të jetë ajo mes këtij vendi afrikan, mikpritës i pjesëmarrësve të tij dhe Meksikës, vendit të njohur të Amerikës Latine, e cila raportohet se fillon saktësisht në orën 16.00 sipas kohës së Evropës Qendrore.

Ndërkaq, ditën e djeshme në Soueto u organizua një koncert festiv, ku presidenti jug-afrikan Jakob Zuma tha se Afrika, tregoi Kupën e Botës dhe deklaroi publikisht se

“Afrika e Jugut është shumë e lumtur që të mirëpresë Kupën Botërore FIFA 2010”.

Në këtë garë spektakolare të futbollit botëror do të garojnë plot 32 ekipe,

n.e/NOA

KOMENTE