English

Otunbajeva: Situata Mbetet E Tendosur Në Jug Të Kirgistanit

BISHKEK, 11 qershor /ATSH-ATSH/ - Situata mbetet e tendosur në jug të Kirgistanit pas valës së dhunës ku si pasojë humbën jetën të paktën 17 persona dhe 200 të tjerë u plagosën, deklaroi sot presidentja e përkohshme, Roza Otunbajeva. "Situata mbetet e tendosur'', theksoi ajo në një komunikatë. "Të tilla konflikte ndodhën edhe në muajin maj. Ne arritëm të merrnim nën kontroll situatën duke dekretuar gjendjen e jashtëzakonshme. Sot ne duhet të vendosim një shtet rrethim'', shtoi ajo. Sipas komunikatës, shtetrrethimi në qytetin Och dhe rajonet fqinje të Kara-Souou, Aravanit dhe Ouzgenit do të jetë në fuqi deri më 20 qershor, për shkak të dhunës ndëretnike mes uzbekëve dhe kirgizëve./ /ec/ a.jor.
KOMENTE