Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Franca planifikon paketë kursimesh për ekonominë
English

Franca planifikon paketë kursimesh për ekonominë

Paris, 13 qershor, NOA – Pas Greqisë e Spanjës edhe Franca ka paralajmëruar hartimin e një pakete për kursime dhe konsolidimin e buxhetit shtetëror.

Kryeministri i Francës, Francois Fillon, deklaroi në Paris se deri në vitin 2013, deficiti i shtetit duhet të zvogëlohet për 100 milionë euro dhe të ulet nën kufirin e parashikuar të deficititit të diktuar nga BE prej tre për qind të prodhimit bruto.

Deficiti i Francës aktualisht është tetë për qind. Kryeministri Fillon bëri të ditur se gjysma e kursimeve duhet të arrihet përmes shkurtimeve në sektorin publik dhe shlyerjes së çlirimeve tatimore.

m.xh/NOA/DV

KOMENTE