English

Mbërrin Festival-Bar Albania

Tiranë, 13 Qershor 2010 NOA - Per here te pare ne Shqiperi, organizohet eventi artistik i veres Festivalbar Albania. Për realizimin e këtij programi, është përzgjedhur një trupe profesioniste e perbere nga balerine, kengetare, instrumentiste, aktore dhe moderatore. Trupa e perbere nga 30 artiste profesioniste se bashku me artiste te ftuar nga brenda dhe jashte vendit, per tre muaj rresht, do te performoje ne skenat e reja te ngritura posacerisht per kete event tek Hena Resort ne Golem.

Ky event i rendesishem do t’i sherbeje me se mire edhe imazhit te turizmit shqiptar, kaq i rendesishem per promovimin e bukurive natyrore dhe siteve arkeologjike te vendit tone.

Gjate tre muajve te veres, nuk do te kete vetem aktivitet koncertal ne oret e mbremjes, por programacioni per pushuesit shqiptare dhe te huaj do te filloje qe oret e para te mengjesit me nje program te studiuar mire nga stafi yne drejtues. Po ju njohim konkretisht me programacionin artistiko – kulturor si dhe me stafin tone artistik e drejtues.

Spektaklet do te organizohen kryesisht ne skenen qendrore te krijuar enkas per keto evente. Ne ambientin e Hena Resort, eshte ndertuar edhe paserela e sfilatave te modes, si dhe nje piste vallzimi per rinine.

Te gjitha shpenzimet per sistemimin e ambientit artistik, ngritja e skenave, e barit afer detit per aktivitetin e te rinjve, jane perballuar nga vete “Hena variete”.

PROGRAMACIONI DITOR.

FILLIMI I PROGRAMIT NE OREN 10 DERI NE OREN 17.

Aerobike ne det per te gjitha grup moshat

Lojra dhe surpriza per femijet

Kurse kercimi ne pisten e ngritur buze detit

Hitet e muzikes shqiptare tradicionale

Karaoke party

Stayling dhe hair system me parrukerite me te mira

Hipizem dhe shetitje me kuaj ne breg te detit.

Bukurite e fondalit marin. Zhytje sportive

Sporti i peshkimit

Disko per rinine dhe koktail te pergatitura enkas per te rinjte.

NGA ORA 17 DERI NE OREN 18.

TE NJOHIM BUKURITE SHQIPTARE. Ekspozite fotografike e shoqeruar me video me sitet me te rendesishme turistike shqiptare, aktivitete kulturore dhe projekte. Nje perfaqsues nga Ministria e Kultures, rinise dhe sporteve do te shpjegoje dhe informoje pushuesit shqiptare dhe te huaj per gjithcka lidhur me turizmin shqiptar dhe kulturen tradicionale.

NGA ORA 19 DERI NE OREN 24.

FESTIVALI I VERES 2010 – Festivalbar Albania.

PROGRAMI I FESTIVALI TE VERES.

18 QERSHOR – Mbremje Gala e spektaklit – Balet, Kenge, Mode e Spektakel. Viva el tango! – Spektakel koreografik dedikuar tangos. Performanca skenike nga trupa e baletit dhe muzike instrumentale nga orkestra. I ftuar violinist Nikola Kondakci. Spektakel i shoqeruar edhe me imazhe video.

19 QERSHOR – Mbremje latine – Dedikuar muzikes dhe dances latine. Balet, muzike, kenge dhe mesim kercimi latin per te gjithe. Marrin pjese dhe balerine te zgjedhur nga shkollat shqiptare te dancit latin. E ftuar ballerina Isida Mollaymeri.

20 QERSHOR – Mbremje e dedikuar kenges qytetare shqiptare e shoqeruar me imazhe video nga bukurite shqiptare autoktone. Programi vazhdon me valet me te bukura popullore shqiptare dhe mesimin e tyre per pushuesit.

21 – 24 QERSHOR – Ti vlen! – Konkurs i talenteve te reja shqiptare ne kenge, balet, instrument dhe aktrim. Drejton Gjergj Leka. Kampionati mbarkombetar i forces se krahut.

25 QERSHOR – Ne diten e dasmes – Sfilate mode me veshje nusesh e shoqeruar me muzike dhe kenge dasmash shqiptare.

26 QERSHOR – Muzika qe na rriti – Kenget me te bukura nga festivalet ne RTSH, te shoqeruara nga imazhe te repertorit, balet dhe grimca humori nga estradat e rretheve.

1 KORRIK – Vallja shqipetare – Me grupin Ali Pashe Tepelena dhe trupa e baletit. Programi vazhdon me grimca humori dhe valle popullore ne grup.

2 KORRIK – Cabaret! – Spektakel me pjeset me te bukura te gjinise Cabaret. Balet, kenge dhe video.

3 KORRIK – This is it! – Mbemje e dedikuar yllit te popit Michael Jakson – E gjithe trupa ne skene. Kenge, koreografi dhe montazh video. Te ftuar surprise. . .

6 KORRIK – Ku me ike ti rini… Koncert recital i kengetarit Sherif Merdani. Te ftuar kolege, gazetare dhe kengetare te rinj qe do te interpretojne se bashku me artistin e njohur. Mbremja vazhdon me muzike per te gjithe.

10 KORRIK – Mister e miss Bikini – Sfilate mode me modelet e veres. Mbremja vazhdon me variete humori drejtuar nga Koco Devole.

11 KORRIK – Mes bjeshkeve dhe detit… Mbremje muzikore me kenge, instrumentiste, balet dhe humor dedikuar tradites popullore te shqiperise se mesme.

15 KORRIK – Dream girls – Musical me kenge, balet dhe video. Ne vazhdim sfilate mode.

16 KORRIK – Variete shqipetare – Muzika, baleti, inserte televizive dhe humori nder vite. I ftuar Bujar Kapexhiu. Mbremja vazhdon me kampionatin mbarekombetar te forces se krahut.

17 KORRIK – Virtuozet – Mbremje dedikuar artisteve virtuoze ne te gjitha gjinite. I ftuar Amir Karalic, nje nga kitaristet me te mire europian. Ne vazhdim “Csardas”, muzike cigane nga orkestra dhe baleti.

22 KORRIK – Arena – Mbremje muzikore dedikuar talenteve te reja shqiptare te cilet do te interpretojne se bashku me artiste profesioniste. Ne vazhdim Kampionati i barceletave drejtuar nga Koco Devole.

23 KORRIK – Young Parade – Dita e rinise. 16 ore muzike me D. J. me te mire shqiptare e gjitha e organizuar buze detit, ndersa ne skene per prindrit, valle popullore shqiptare. Vazhdon edhe Kampionati i forces se krahut.

24 KORRIK – Nuse dhe paragjykim – Musical komedi me balet, kenge, humor. Ne vazhdim sfilate mode.

25 KORRIK – Festa e birres Tirana – Nga ora 11 deri ne agim me traditen e birres shqiptare, gastronomi dhe muzike tradicionale shqiptare.

1 GUSHT – Bilbili i kenges – Mbremje muzikore dedikuar dy zerave femerore me te bukur: Tefta Tashko Koco dhe Vace Zela. Repertor i zgjedhur me kenge te shoqeruara me koreografi dhe video montazh.

8 GUSHT – We are the world! – Spektakel dedikuar femijeve. Ne program sfilate mode, kenge dhe balet. Duete se bashku me artistet profesioniste. Ne vazhdim kenge popullore dhe qytetare.

9 GUSHT – Mos bjer o shi!. . – Spektakel komedi me balet, kenge, humor dedikuar materialeve koncertale me teme “shiun”. Ne vazhdim kampionati i forces se krahut.

10 GUSHT – Hena dance fest – Nga ora 10 deri ne agim! Kampionati i pare ALL DANCE. Hip hop, dance latine, klasike, tradicionale per te gjitha moshat. E organizuar ne tre skena.

11 GUSHT – The divas voice – Zerat e divave. Spektakel dedikuar zerave me te bukur te botes! Wirney Houston, Giorgia, Mariah Carey, Celine Dion. . etj. Te ftuar kengetaret Mariza Ikonomi, Samanta Karavella dhe Hersi. Te shoqeruara nga orkestra dhe trupa e baletit.

15 GUSHT – Viva Napoli! – Spektakel dedikuar muzikes, cultures dhe gastronomies napoletane. Kengetare te huaj, shqiptare dhe valle popullore napoletane. Ne vazhdim per pushuesit danca tradicionale napoletane, TARANTELLA!

16 GUSHT – Grease – Musical me kenge, aktrim dhe balet. Ne vazhdim muzike nderkombetare.

17 GUSHT – Muzike filmi – Spektakel me motivet me te bukura nga filmat shqiptare dhe te huaj shoqeruar me video, balet dhe kenge. Ne vazhdim sfilate mode.

18 GUSHT – Nata e humorit – Skece, barceleta, parodi, kenge humoristike e pantomima te shoqeruara me video. Vetem per te qeshur!. . . .

22 – 31 GUSHT – Mbret o mbretereshe per nje nate! – Hena resort ve ne dispozicion cmimin prej 300. 000 lekesh per interpretimin me te mire nga pushuesit dhe turistet. Interpretime skenike se bashku me trupen profesioniste ne gjinite: kenge, balet, instrument, aktrim, humor. Per te gjitha moshat!. . . .

STAFI ORGANIZUES

1. GJERGJ LEKA – Drejtues muzikor

2. ALFRED TREBICKA – Regjizor

3. KOZETA BAKIU – Koreografe

4. DORIAN LAMKO – Ndricimi dhe fonia

PREZANTUES

ISIDA MOLLAYMERI dhe GJERGJ LEKA.

TRUPA PROFESIONISTE

DYMBEDHJETE BALERINE

SHTATE INSTRUMENTISTE

DHJETE AKTORE

PERSONELI TEKNIK.

Te gjithë spektaklet do te filmohen nga trupa televizive e “Hena variete” dhe do te kontaktohen per transmetimin e tyre televizionet me te mira shqiptare.

KOMENTE