Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha:Ekonomia Shqiptare Ka Një Stad Të Admirueshëm
English

Berisha:Ekonomia Shqiptare Ka Një Stad Të Admirueshëm

-Së shpejti një raport ndërkombëtar do të vlerësojë suksesin e zhvillimit ekonomik të vendit - TIRANË, 14 Qershor/ATSH-Anila Struga/.- Kryeministri Sali Berisha tha sot në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat se "ekonomia shqiptare ka një stad të admirueshëm". Kreu i qeverisë paralajmëroi publikimin së shpejti të një raporti ndërkombëtar për Shqipërinë, nga një institucion serioz në Evropë, i cili e vlerëson ekonominë shqiptare dhe Shqipërinë si referencë për suksesin dhe qëndrueshmërinë e zhvillimit ekonomik të saj. Z. Berisha sërish akuzoi opozitën lidhur me deklaratat e saj për situatën e rëndë ekonomike të vendit dhe shifrat e borxhit të jashtëm . "Është e dhimbshme kur shoh opozitën nga mëngjesi në darkë që flet për borxhin me të njëjtën urrejtje siç flitej dikur për kapitalizmin e borxhet e tij. Me këtë logjikë, Enver Hoxha ndaloi me Kushtetutë marrjen e borxhit të jashtëm, pa ç'ka se e zhyti vendin në mënyrën më antikushtetuese dhe më të tmerrshme në borxhe dhe opozita ka nostalgji për këtë", tha Kryeministri. "Qeveria, vijoi ai, e ka gjetur borxhin 72 % të prodhimit të brendshëm dhe sot është 59%. Në strukturën e tij ai është një nga borxhet më të mira që mund të ekzistojnë, pjesa dërrmuese e tij 60% është në lekë, ndërsa pjesa tjetër janë kredi të buta ose mjaft të favorshme nga institucionet ndërkombëtare", informoi deputetët demokratë kreu i qeverisë. /f.n/
KOMENTE