Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dhurimi i gjakut, Vasili: Do garantojmë dhe gjatë verës
English

Dhurimi i gjakut, Vasili: Do garantojmë dhe gjatë verës

Tiranë, 14 qershor, NOA/Blerina Ahmetaj - Ministrii Shëndetësisë Petrit Vasili garantoi qytetarët se gjatë stinës së verës nuk dotë mungojë gjaku në spitalet shqiptare.

Në ditën botërore të dhurimit vullnetar tëgjakut, ministri Vasili theksoi, se me reduktimin e operacioneve tëplanifikuara, numri i sasisë së gjakut në spital reduktohet, por për tëparaprirë krizën e njohur për gjak, këtë vit po aplikohet për herë të parë kalendarishëndetësor, që do të sigurojë sasi gjaku edhe gjatë stinës së thatë të verës.

“Në bazë të një kalendari shëndetësor, që kemihartuar, për herë të parë do të vijojmë dhurimet vullnetare edhe gjatë stinës sënxehtë të verës. Ndërkohë unë përfitoj nga rasti, t’i bëj thirrje qytetarëve tëdhurojnë gjak, pasi ai shpëton jetë”, u shpreh Vasili.

Apelit të Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak ijanë përgjigjur edhe punonjësit e ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikësnë Tiranë.

Zv/amabsadorja amerikane, Debora Xhons, kavlerësuar këtë nismë, që i vjen në ndihmë çdo qytetari në nevojë.

Ndërsa presidenti i Kryqit të Kuq Shqiptar,Shyqyri Subashi theksoi numrin në rritje të dhuruesve vullnetarë nga viti nëvit.

“Ne mendojmë që të arrijmë deri në 6 mijëdhurime gjatë vitit, duke e dyfishuar numrin aktual të sasive të gjakut, që mbledhimgjatë 365 ditëve”, tha kreu i Kryqit të Kuq.

Sipas Subashit, nga viti në vit numri idhurimeve është rritur.

Në bazë të strategjisë për gjakun ështëmenduar që çdo vit të arrihen 1 mijë dhurime me qëllim krijimin e një armatedhuruesish vcullnetarë të rregullt, me të cilët të mund të plotësohen nevojat përgjak.

b.a/NOA
KOMENTE