Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Itali - Peshkopë Nga E Gjithë Evropa Në Ceremoninë E Varrimit Të Padovese
English

Itali - Peshkopë Nga E Gjithë Evropa Në Ceremoninë E Varrimit Të Padovese

MILANO, 14 qershor /ATSH-ANSA/ - Më tepër se 50 peshkopë nga e gjithë Evropa drejtuan sot ceremoninë e varrimit të kreut të Konferencës së Peshkopëve Turq, Monsinjor Luigi Padovese, i cili u vra me thikë në qytetin juglindor turk, Iskenderun javën e kaluar. Gjatë një deklarate edhe në emër të Papa Benediktit XVI, i emëruari i Vatikanit në Turqi, kryepeshkopi Edmond Farhat, lëvdoi Padovesen për devotshmërinë e gjithë jetës së tij në krijimin e dialogut dhe pajtimit me besimet e tjera. Kardinali Peter Erdo, kreu i Konferencës Episkopale të Evropës, e lavdëroi atë "si një njeri i paqes" dhe një intelektual i cili ishte i gatshëm tu ofronte ''miqësinë dhe bujarinë" të gjithëve. Kryepeshkopi i Milanos, Dionigi Tettamanzi deklaroi se sakrifica e Padoveses do të "sillte fryte" për Kishën Katolike. "Ai ishte një njeri u butë dhe inteligjent, një aktivist i vërtet i paqes dhe pajtimi", u shpreh Tettamanzi para turmës së besimtarëve të mbledhur në Sheshin 'Duomo' në Milano, ku të pranishëm ndodheshin edhe kryebashkiakja e Milanos Letizia Moratti, ministri i Mbrojtjes, Ignazio La Russa dhe guvernatori i rajonit të Lombardisë, Roberto Formigoni. I lindur në Milano, Monsinjor Padovese ishte prifti i dytë katolik i vrarë nga një sulm me thikë në Turqi në katër vite, pas priftit misionar nga Roma, At Andrea Santoro, i cili u vra nga një adoleshent në kishën e tij në portin e Detit të Zi, Trabzon, në shkurt të vitit 2006. Gjashtëmbëdhjetë vjeçari i cili vrau At Santoron bërtit "Allahu Akbar" para se të largohej nga vendngjarja. Padovese ishte Apostuli i Anadollit që prej vitit 2004. Akademik i cili kishte mbajtur poste të ndryshme në universitetet e Vatikanit, ai konsiderohej një ekspert i dialogut kristiano-mysliman dhe po punonte për ringjalljen e komuniteteve të mbytura kristiane në Turqi./ /i.p/
KOMENTE