Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ministrat E Jashtëm Të Be-Së Diskutojnë Në Luksemburg Për Situatën Politike Në Shqipëri
English

Ministrat E Jashtëm Të Be-Së Diskutojnë Në Luksemburg Për Situatën Politike Në Shqipëri

- Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë për zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor dhe situatën ekonomike të Europës - TIRANË, 14 Qershor/ATSH-Maela Marini/.- Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Europian diskutuan sot, në Luksemburg, mbi situatën politike në Shqipëri. Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit, Presidenti i Komisionit Europian, Jose Manuel Barroso dhe Kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker konfirmuan pa dhënë detaje se në këtë takim u diskutua për zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor, mes të cilave edhe për situatën politike në Shqipëri. Presidenti i KE-së, Barroso theksoi se vëmendje e veçantë iu kushtua situatës ekonomike në gjithë Evropën. Në këtë drejtim, Kryeministri i Luksemburgut vlerësoi rolin e grupit ekonomik të BE-së në diskutimin e çështjeve më të rëndësishme që shqetësojnë bllokun. "Ne diskutuam për deficitin buxhetor, borxhin publik dhe për gjetjen e të gjitha mekanizmave për të kaluar krizën financiare dhe ekonomike që prek vendet e bllokut", tha Juncker. Ai vuri në dukje se "ka një euro-grup që funksionon si një grupim i Ministrave të Financave të BE-së dhe koordinohet me ekipin ekonomik të KE-së". "Unë besoj se ky grup do koordinohet me të gjitha qeveritë kombëtare dhe ministrat e Financave do të kenë mundësi të bashkëpunojnë lidhur me çështjet ekonomike", tha ai. /f.n/
KOMENTE