Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Sondazh - Britani - Për Refugjatët, Britanikët Janë Miqësor Dhe Mikpritës
English

Sondazh - Britani - Për Refugjatët, Britanikët Janë Miqësor Dhe Mikpritës

LONDËR, 14 qershor /ATSH-ANSA/ - Britanikët? Janë miqësor, të edukuar, mikpritës dhe në përgjithësi janë gjëja më e mirë që mund të gjesh në Britani, ose të paktën kështu mendojnë refugjatët për motive politike dhe humanitare në Mbretërinë e Bashkuara, me të cilët është kryer një sondazh nga kompania "Ipsos Mori" për llogari të organizatës "Refugee Action". Për 44 për qind të 327 personave të intervistuar, kënaqësia më e madhe në vend janë pikërisht qytetarët, ndjekur nga 42 për qind të cilët mendojnë për futbollin dhe nga 41 për qind të cilët mendojnë se e veçantë është shoqëria shumëkulturore. Sipas 52 për qind të të intervistuarve karakteristika që i përshkruan më mirë britanikët është "miqësor", ndjekur nga "të edukuar" (35%) dhe në vend të tretë nga "të përkushtuar për futbollin" (27%). Personaliteti që admirojnë më shumë në Britani është Mbretëresha (49%), ndjekur nga e ndjera Princeshë Diana (48%) dhe David Beckham (41%). Për 50 për qind të të intervistuarve gjëja më e rëndësishme që gjejnë në vendin miqësor është "respektimi i të drejtave të njeriut" dhe për 40 për qind është liria e fjalës. Duke komentuar rezultatet, Jill Roberts, drejtoresha e "Refugee Action" deklaroi: "Është një sondazh shumë pozitiv, që sfidon shumë perceptime të zakonshme të eksperiencës së refugjatëve në Britaninë e madhe. Rezultatet dëshmojnë se sa shumë gjëra kemi të përbashkëta me refugjatët që kërkojnë azil". /e.v/.
KOMENTE