English

Afganistan - Pesë Policë Humbin Jetën Nga Një Sulm Taleban Në Juglindje

KABUL, 15 qershor /ATSH-AFP/ - Pesë trupa policore afgane mbetën të vdekur dhe dy të tjerë të plagosur gjatë një sulmi të talebanëve kundër një postëkomande policie në një rajon juglindor të Afganistanit, njoftoi për AFP një burim policor. Një grup rebelësh sulmuan një postëkomandë në periferi të qytetit Gazni, sipas numrit dy të policisë të provincës, Nawrooz Ali Mehmoodi. "Pesë policë mbetën të vdekur dhe dy të plagosur", deklaroi Mehmoodi, i cili theksoi se rebelët sulmuan papritur. Talebanët përmes një telefonate në redaksinë e AFP morën përsipër sulmin. Provinca Ghazni, e ndodhur në rrugën Kabul - Kandahar, rregullisht është skenë e dhunës. Rebelimi nuk po fiton më terren si më parë, por vazhdojnë të kryejnë sulme pavarësisht përforcimeve të kohëve të fundit të forcave të NATO-s./ /i.p/
KOMENTE