English

Pasqyra E Shtypit Shqiptar

TIRANË, 16 Qershor/ATSH/- Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të shtypit për ditën e sotme Gazeta Shqiptare FINANCAT, MUNGOJNË 109 MILIONË DOLLARË "Groposen" të ardhurat nga fitmet personale. Defiçiti buxhetor tejkalohet me 54%. Ekspertët: Shifrat flasin për rritje të papunësisë dhe rënie të të ardhurave. Buxheti i 5-mujorit 2010, nuk realizohen akcizat dhe TVSH-ja Tituj të tjerë të kësaj gazete: Matura 2010, Universitetet, përgjigjet e provimit të matematikës. Tenton të vrasë veten e fejuara, arrestohet Erjon Korini. Fyle: Aplikimi i Shqipërisë shqyrtohet në nëntor. Gazeta "Koha Jonë" BE: NË VJESHTË 2 LAJME TË MIRA PËR SHQIPËRINË Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule tha se KE prezanton në nëntor opinionin për Shqipërinë, për aplikimin e statusit të vendit kandidat, për anëtar në bashkimin Evropian. Fratini takon Metën: Procesi i vizave është i pakthyeshëm. Kryeministri mbledh Komitetin ndëministror për liberalizimin e vizave. Strategji për të riatdhesuarit nga Evropa. Tituj të tjerë të kësaj gazete: "Lobingu"/ Amerikanët kapin "mat" Edi Ramën: Shpifje e radhës. Tiranë/ 'Lufta' mes grupeve Noizy dhe Stresi, dy në pranga. Dëshmia/ Gazetarja e TVSH grabitet te "Komuna e Parisit". Gazeta "Shqip" AUDITI I BRENDSHËM NDËSHKON 393 ZYRTARË. PËRPLASJE ME KLSH Korrupsioni në administratë, 1 miliard lekë dëme. Shkeljet më të mëdha në financa dhe tatime. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Shtiren si agjentë sekretë, mashtrojnë policitë e dy vendeve. Ethet hemorragjike dhe bruceloza, pesë veta në Tiranë. Aktori shqiptar Bekim Fehmiu gjendet i vdekur në Beograd. Gazeta "Panorama" NGA 5-10 PËRQIND/ BODE: SA DO RRITEN PAGAT DHE PENSIONET Konfirmimi i Ministrit/ Ministri i Financave zbardh rritjen e pagave dhe pensioneve. Nga 1 korriku administrata do të përfitojë 5-10 për qind rritje të rrogës. Sipas Bodes, 10% do të rriten pagat e ulëta dhe 5 % ato të larta. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Ja adresa ku figuron Nano, PD e kompania: Nuk kemi punuar me ish-kreun e PS. BE: Statusi i kandidatit për Shqipërinë, në nëntor. Dëshmia, flet vajza që pa e fundit Bleonën e zhdukur. Gazeta "Shekulli" PËRGJIGJET E PROVIMIT TË MATEMATIKËS Matura Shtetërore/ Publikohet çelësi i zgjidhjes së të gjitha varianteve të provimit të maturës për të gjitha profilet e shkollave. Teza e variantit A të drejtimit natyror e zgjidhur nga profesorët që e hartuan. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Rama-Berisha, ftesë për takimin e dytë. Dritan Prifti: Si do të shiten asetet shtetërore. Vendimi: S'ka konsensus, Kuvendi heq votimin e fshehtë. Gazeta "Rilindja Demokratike" LOBIM PËR ALEANCËN, 12 PIKAT E KONTRATËS SË PD Transparenca/ Bëhen publike pikat e marrëveshjes për lobimin e anëtarësimit të vendit në NATO. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Brukseli shpall në vjeshtë opinionin për statusin kandidat në BE. Sezoni turistik, policia merr masa të rrepta për sigurinë dhe rendin. Gazeta "Zëri i Popoullit" MASHTRIMI/ SHPALLET FALIMENTIMI, DËSHTIM ME RRUGËT. BORXHI MBETET Ministria e Financave pranon se në javën e parë të korrikut do të paraqesë në Kuvend një draft të rishikuar të buxhetit, që i shkurton fondit të investimeve në infrastrukturë miliarda lekë. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Apeli i Ramës: Berisha mos pengo vizat për shqiptarët. Komisioneri i BE, Fyle: Zgjidhje krizës politike, vendimi për statusin e vendit kandidat në nëntor. Gazeta "Integrimi" BASHKIMI EVROPIAN/ NË NËNTOR JEPET OPINIONI PËR STATUSIN KANDIDAT PËR SHQIPËRINË Komisioneri për Zgjerim i BE, Stefan Fule: Komisioni Evropian ka qëllimin që t'i paraqesë në nëntor Këshillit të Ministrave dhe vendeve anëtare, opinionin lidhur me aplikimin për statusin e kandidatit për Shqipërinë dhe Malin e Zi. Tituj të tjerë të kësaj gazete: Takimi/ Mblidhet Komisioni i LSI për Reformën Zgjedhore. Braho: LSI rol aktiv dhe konstruktiv për reformën zgjedhore. /gj.m/
KOMENTE