English

Kosova nuk do e ekstradojë në SHBA të dyshuarin për terrorizëm

Mitrovicë, 18 Qershor, NOA – Gjykata e Mitrovicës nuk ka për ta ekstraduar shqiptarin Barjam Asllani, drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës si i dyshuar për terrorizëm.

Ky është vendimi i nxjerrë sot prej këtij organi, i cili e ka vlerësuar si të paplotësueshme dhe të drejtë kërkesën e prokurorisë federale të SHBA-ve, për dprëzim të tij se akuzohet për mbështetje terrorizmit.

"Ai nuk është ndaluar, por do të raportojë në polici dy herë në javë”, ka thënë Kristina Herodes, zëdhënëse e EULEX-it, për agjencinë gjermane të lajmeve, DPA.

n.e/NOA

KOMENTE