English

Ekon - Makina - ''Toyota'' Planifikon Uljen Me 30 Për Qind Të Çmimit Të Automjeteve

TOKIO, 21 qershor /ATSH-MIA/ - Prodhuesi japonez i makinave "Toyota" planifikon që deri në vitin 2013 të ulë çmimet e makinave me 30 për qind, me ndihmën e një strategjie të re për reduktimin e shpenzimeve, çka do të rritë konkurencën, deklaroi drejtori për shitjet i kësaj kompanie, Takeshi Shirane. "Toyota" momentalisht është prodhuesi më i madh i makinave në botë. Por, koncerni gjerman "Volkswagen", ai koreanojugor "Hundai" dhe konkuruesit e tjerë e ulin megjithatë përparësinë e "Toyota"-s në vëllimin e shitjes, falë rritjes së shpejtë në Kinë, Indi dhe në tregjet e tjera në zhvillim. Para disa kohësh reputacioni i "Toyota"-s për makina të sigurta dhe të besueshme u rrezikua për shkak të problemeve me shpejtësinë e padëshiruar çka çoi në tërheqjen e miliona automjete. "Volkswagen" është prodhuesi më i madh i makinave në Evropë, që ka planifikuar që deri në vitin 2018 ta largojë "Toyota"-n nga vendi i parë në botë./ a.jor.
KOMENTE