English

Poloni - Lech Walesa Rikonfirmon Mbështetjen Për Komorowskin

VARSHAVË, 26 qershor /ATSH-AFP/ - Ish-presidenti polak, Lech Walesa dhe shefi i sindikatës ''Solidaritet'' rikonfirmoi sot mbështetjen për kandidatin liberal, Bronislaw Komorowski një javë nga turi i dytë i zgjedhjeve presidenciale që do të zhvillohen më 4 korrik në Poloni. Sot është në interes të Polonisë të zërë një vend të rëndësishëm në Evropë në sajë të maturisë, parashikueshmërisë dhe fatit të negociatave, cilësive që Komorowski i mishëron plotësisht'', deklaroi për shtypin, Walesa në Gniezno ku arqipeshkvi Jozef Kowalczyk mori zyrtarisht detyrën si kryesheshkop i ri i Polonisë. "Jam i bindur se do të ishte një zgjedhje e mirë nëse kjo do të bëhej nga bashkëatdhetarët e mi'', shtoi ai. Komorowski, i cili ishte i pranishëm në ceremoninë në katedralen Gniezno e falenderoi Lech Walesa për mbështetjen e tij. Sipas një sondazhi të publikuar sot, Bronislaw Komorowski mund të fitojë turin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53 për qind të votave nga 42 për qind për rivalin e tij, konservatorin, Jaroslaw Kaczynski./ /ec/ a.jor.
KOMENTE