Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Klinton nga Kievi: Ukraina të mos ndahet mes Rusisë dhe SHBA-ve
English

Klinton nga Kievi: Ukraina të mos ndahet mes Rusisë dhe SHBA-ve

Kiev, 3 Korrik, NOA - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, gjatë vizitës së saj në Ukrainë, e cila ka qenë edhe ndalesa e saj e parë në turin e ndërmarrë në Azi dhe Kaukaz, theksoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për një vend të pavarur.

Gjatë takimit me presidentin Viktor Janukoviç, ajo u shpreh se ukrainasit nuk duhet të lejojnë askënd të detyrojë vendin e tyre që të zgjedhë mes Rusisë dhe Perëndimit.

"Ne besojmë se kjo është një zgjedhje false. Ukraina është një vend i pavarur dhe ne shpresojmë që ajo të ketë marrëdhënie të mira me fqinjët e saj, përfshirë edhe Rusinë, dhe se Ukraina do të vendosë marrëdhënie të ngushta e konstruktive me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Evropian. Ne nuk besojmë në konceptin e sferave të influencës. Ne besojmë se varet nga ukrainasit që të përcaktojnë kursin e tyre drejt së ardhmes", tha në fjalën e saj Klinton.

Duke theksuar se administrata Obama synon gjithsesi, të përmirësojë marrëdhëniet me Moskën, dhe pse java e fundit u trondit nga arrestimet e spiunëve rusë.

Presidenti Janukoviç, nga ana e tij, mirëpriti mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për reformat ekonomike të Ukrainës dhe një paketë ndihmash të Fondit Monetar Ndërkombëtar ndaj vendit të tij.

"Ne vlerësojmë shumë pozitën e njëjtë të Shteteve të Bashkuara, e cila u riafirmua këtu sot, për garantimin e sovranitetit të Ukrainës, pavarësisë dhe integritetit të saj territorial si dhe të pashkelshmërisë së kufijve të saj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për Ukrainën si një vend evropian jo anëtar i Bashkimit Evropian”, deklaroi presidenti ukrainas.

Duke theksuar më pas se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një partner strategjik i besueshëm për Ukrainën.

Ndër të tjera, bisedimet mes palëve në Kiev përfshinë edhe energjinë e në këtë kuadër rolin shpesh problematik të Ukrainës si vendi ku kalon një tubacion i rëndësishëm i gazit rus për të furnizuar Evropën.

n.e/NOA

KOMENTE