Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kodheli: Shqiptarët nuk i kanë ruajtur kursimet që t’ua keqpërdorë qeveria
English

Kodheli: Shqiptarët nuk i kanë ruajtur kursimet që t’ua keqpërdorë qeveria

Tiranë, 3 Korrik, NOA – Kursimet e shqiptarëve nuk janë për t’u keqpërdorur nga qeveria dhe që krerët e qeverisjes të luajnë me to, duke i përshtatur sipas interesave të tyre.

Kështu është shprehur sot publikisht gjatë një konference për shtyp, Mimi Kodheli, nënkryetare e komisionit parlamentar të Ekonomisë dhe njëkohësisht deputete e Partisë Socialiste, sipas të cilës nuk është aspak vendi dhe koha për retorika rritje e entuziazmi mbi ekonominë shqiptare.

“Sot, m? tep?r se kurr?, Berisha e Bode jan? duke vepruar n? nj? m?nyr? tep?r t? rrezikshme me ekonomin?, jo vet?m duke mohuar kriz?n q? ?sht? tanim? e dukshme n? familjet dhe xhepat e gjithkujt; jo vet?m duke mos nd?rmarr? nisma p?r t? ndihmuar biznese e sektor? të ekonomisë; por p?rkundrazi, duke vepruar kund?r interesave t? qytetar?ve e bizneseve shqiptare”, tha ajo.

Dule apeluar në emër të selisë rozë që Sali Berisha e Ridvan Bodes t? heqin dorë sa nuk është vonë nga depozitat dhe kursimet e shqiptar?ve.

“Qeveria shqiptare, e cila n? gjysmën e par? t? k?tij viti ka d?shtuar n? mbledhjen e taksave, po merr m? tep?r se 70% t? depozitave t? qytetar?ve shqiptar? si hua, p?r t? mbushur grop?n e paaft?sis? s? saj”, citoi Kodheli.

Ndër të tjera, ajo shtoi se “p?r qytetar?t e k?tij vendi ndoshta nuk ?sht? e leht? t? shohin lidhjen mes zmadhimit t? tejskajsh?m q? po i b?het borxhit t? brendsh?m dhe pasojave negative ekonomike, por ky veprim ?sht? m? tep?r se k?rc?nues p?r ekonomin?”.

Kjo pasi sipas saj, ky veprim v? seriozisht n? rrezik kredin? p?r biznese e individ?, duke thar? nj? burim t? domosdosh?m p?r zhvillimin e ekonomis?.

Dhe s? dyti, sepse prek kursimet e t? gjith? shqiptar?ve e t? af?rmve t? tyre q? n? rrethanat e kriz?s ekonomike i kan? besuar kursimet e mundit dhe djers?s se tyre, sistemit bankar.

“N? rast t? nj? p?rkeq?simi t? situat?s financiare t? qeveris?, ky veprim do t? ishte jo vet?m katastrofa e nj? kombi, por edhe katastrofa e secil?s familje shqiptare, nj? skenar i friksh?m, q? p?r m? tep?r ka ndodhur nj? her? n? k?t? vend, n?n kontrollin e dy zot?rinjve t? sip?rp?rmendur”, aludoi Kodheli për piramidat e vitit 1997.

“Partia Socialiste do ta kund?rshtoj? me t? gjith? forcat e saj k?t? tentativ? t? Sali Berish?s p?r t? p?rdorur kursimet e shqiptar?ve n? mbulimin e kriz?s ku e ka zhytur vendin. Kursimet e depozitat e shqiptar?ve nuk jan? t? qeveris? e nuk janë p?r t’u keqp?rdorur e shp?rdoruar siç kan? b?r? me financat publike”, deklaroi ajo.

n.e/NOA

KOMENTE