Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nishani: Rama Po Cënon Autonominë Lokale, Duke Shkelur Të Drejtat E Minibashkive Në Tiranë
English

Nishani: Rama Po Cënon Autonominë Lokale, Duke Shkelur Të Drejtat E Minibashkive Në Tiranë

TIRANË, 3 Korrik/ATSH-Maela Marini/.- Deputeti i Partisë Demokratike për Qarkun e Tiranës, Bujar Nishani, njëkohësisht Ministër i Drejtësisë, shprehu sot shqetësimin për shkeljen e rëndë që kryebashkiaku Edi Rama po i bën autonomisë lokale dhe parimeve të decentralizimit në funksionimin e minibashkive në kryeqytetit. Nishani tha se Rama po shkel rëndë në mënyrë të përsëritur ligjin për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës, i cili përcakton statusin dhe të drejtat e minibashkive në kryeqytet. "Rama refuzon prej kohësh të zbatojë vendimet e përsëritura të Këshillit Bashkiak të Tiranës për respektimin e të drejtave administrative të minibashkive të kryeqytetit. Dhunimi i parimeve bazë të decentralizimit të pushtetit vendor nga ana e kryetarit të Bashkisë së Tiranës ka bllokuar të gjitha zhvillimet ekonomike dhe sociale në të gjitha këto minibashki", tha Nishani. Sipas tij, "refuzimi i vazhdueshëm i Ramës për të respektuar ligjin, është një rast i qartë i standardeve të dyfishta të sjelljes së tij politike". "Rama duhet t'u tregoj qytetarëve të Tiranës se është për respektimin e ligjit, për autonominë vendore dhe për decentralizimin, duke lejuar përdorimin e kompetencave që ligji i jep minibashkive", tha Nishani./s.s./
KOMENTE