Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Klinton në Armeni bën thirrje për zgjidhje paqësore të konfliktit territorial me Azerbajxhanin
English

Klinton në Armeni bën thirrje për zgjidhje paqësore të konfliktit territorial me Azerbajxhanin

Jerevan, Armeni, 4 korrik, NOA – Pas vizitës në kryeqytetin Baku në Azerbajxhan, ku sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton u takua me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliev, Klinton ka mbërritur sot në Armeni.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton është takuar në këtë turne me homologun e saj armenas, Eduard Nallbandian, për tu takuar më pas edhe me presidentin e Armenisë.

Klinton sikundër edhe në Azerbajxhan i ka bërë thirrje Armenisë për një zgjidhje paqësore të konfliktit për territoret me ish republikat e e ish Bashkimit Sovjetik, që sipas Klinton vetëm atëherë do të shënojnë edhe progress në marrëdhëniet politike mes tyre.

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton edhe në Azerbajxhan shprehu gatishmërinë e Uashingtonit për gjetjen e zgjidhjes mes Azerbaxhianit e Armenisë rreth konfliktit në Nagorni Karabak, një rajon në Azerbaixhan me shumicë dërrmuese armene.

Klinton po zhvillon një turne në Evropën Lindore dhe në Kaukaz, ku pas takimit me zyrtarët e lartë të Armenisë do të udhëtojë për në Gjeorgji.

mit/NOA
KOMENTE