Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vajza gjeni, 15 vjeçe merr diplomën e shkollës së lartë
English

Vajza gjeni, 15 vjeçe merr diplomën e shkollës së lartë

Nepal, 5 Korrik 2010 NOA - Një “kumari”, një vajzë gjeni në Nepal, ka kaluar provimin përfundimtar në shkollat e larta me dekorate. Chanira Bajracharya, 15 vjeçarja që ju shihni dhe në fotot, arriti të kalonte këtë provim me një votë 80.12, provim i cili konsiderohet si tepër i vështirë, ku gati gjysma e studentëve dështojnë për të kaluar.

Lajmi u raportua nga “Times of India”. Është hera e parë që një “Kumari” - (jane njerez që jetojnë tepër të izoluar dhe deri në pak vite më parë nuk mundnin dot as të studionin) - mori një diplomë që i jep të drejtën për të shkuar në universitet ose të gjejë ndonjë vend pune.

r.b/NOA

KOMENTE