English

Tajlandë - Dirigjenti I Orkestrës Kombëtare Ruse Akuzohet Për Pedofili

BANGKOK, 7 korrik /ATSH-AFP/ - Dirigjenti i famshëm orkestral dhe pianisti rus Mikhail Pletnev është akuzuar se ka abuzuar seksualisht me një minoren 15 vjeçar në Tajlandë, njoftuan sot burime policore të cilat theksuan se ai është liruar me kusht. "Ai është akuzohet se ka ushtruar dhunë seksuale të një djalë 15 vjeçar", deklaroi për AFP-në nënkoloneli Omsin Sukanka, shefi i Qendrës për mbrojtjen e të miturve në Pattaya, në jug të vendit. "Nëse gjendet fajtor ai mund të dënohet nga katër deri në 20 vjet heqje lirie", shtoi ai. Mikhail Pletnev, 53 vjeç, drejtori artistik i Orkestrës kombëtare Ruse, është liruar me kusht dhe duhet të kërkojë autorizimin e autoriteteve para se të largohet nga vendi. /e.v/
KOMENTE