English

Bagdad - Të Paktën 60 Të Vdekur Nga Atentatet Kundër Pelegrinëve Shiitë

BAGDAD, 8 korrik /ATSH-AFP/ - Të paktën 60 persona kanë humbur jetën që prej ditës së martë në Bagdad nga një sërë atentatesh kundër besimtarëve që po përkujtonnin vdekjen e imamit, Moussa Kazim, një nga pelegrinazhet më të mëdha të islamit shiit, bënë të ditur sot burime të afërta të shërbimeve të sigurisë. Këto sulme kundër pelegrinëve që kanë shkaktuar më shumë se 300 të plagosur u kryen në kuadër të bllokazhit politik në Irak, ku katër muaj pas zgjedhjeve legjislative nuk është aritur asnjë marrëveshje mes partive politike përsa i përket emrit të kryeministrit të ardhshëm dhe formimit të qeverisë së re. Një shpërthim që ndodhi sot në lagjen Baab-al-Mouazam shaktoi katër të vdekur dhe 46 plagosur./ /ec/ a.jor.
KOMENTE