English

Sulm i dyfishtë me bombë, 64 të vdekur duke parë Botërorin

Ugandë, 12 Korrik 2010 NOA - Një sulm i dyfishtë me bombë, në dy lokalitete në Kampala dhe në kryeqytetin e Ugandës, ka shkaktuar të paktën 64 të vdekur.

Bomba e parë shpërtheu në ambientet e një klubi regbie, ku anëtarët ishin duke parë finalen e Botërorit, ndërsa i dyti në një kuzhinë në një restorant etiopian në Kabalagala, një periferi në jug të kryeqytetit.

Në mesin e viktimave ishte edhe një qytetar amerikan. Siç është pohuar nga gazeta Vizioni i ri, bomba kishte shpërthyer rreth orës 23 në Kyadondo Rugby Club.

Bomba tjetër shpërtheu në një restorant në një fshati etiopian, në lagjen jugore të Kabalagala, një nga qendrat e natës në kryeqytet. Dy lokalet e kryeqytetit, kanë qenë të mbushura me tifozë të shumtë futbolli që ishin në ndjekje të finales së Kupës së Botës.

Kështu një faqja online e një gazete lokale pohon se viktimat kanë qenë 33 viktimave, ndërsa shefi i policisë Kale Kayihura ka theksuar se 13 deklaruar vetë kanë vdekur vetëm në fshatin etiopian dhe shumë të tjerë u plagosën, ndërsa të paktën 10 persona kanë vdekur në klubin e regbisë.

“Këto bomba - shtoi ai – ka pasur si qëllim të godisnin turmën e njerëzve që po ndiqnin finalen e Kupës së Botës”. Sa i përket autorëve të këtij sulmi ende nuk është arritur një tregues i rëndësishëm.

r.b/NOA

KOMENTE