Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gyl: Stabiliteti I Be-Së Varet Nga Stabiliteti Në Ballkan
English

Gyl: Stabiliteti I Be-Së Varet Nga Stabiliteti Në Ballkan

BËRDO (Slloveni), 15 korrik /ATSH-MIA/ - Presidenti turk, Abdulla Gyl deklaroi dje në mbrëmje se stabiliteti i Bashkimit Evropian varej nga stabiliteti i Ballkanit, që paraqet sferë interesi edhe për Turqinë dhe Slloveninë. "Paqja në Ballkan është e rëndësishme për të gjithë ne", theksoi Gyl pas bisedimeve me homologun e tij slloven, Danilo Turk. Gjyl theksoi gjithashtu se Ballkani Perëndimor duhet të jetë prioritet në marrëdhëniet ekonomike. Turk përshëndeti rolin e Turqisë për situatën në Bosnje-Hercegovinës, veçanërisht në prag të zgjedhjeve parlamentare në tetor, që duhet të kalojnë në atmosferë të qetë. Presidenti slloven shprehu përkrahje për Turqinë në rrugën drejt BE-së duke theksuar se kundërshtimi për anëtarësimin e saj është i dëmshëm për interesat e Unionit. "Aderimi i Turqisë në BE do të ishte përparësi e madhe, diçka që do t'i garantonte Unionit rol global", tha Turk./ a.jor.
KOMENTE