English

Sondazh - Izraelitët Vazhdojnë Ta Konsiderojnë Administratën Obama Si Propalestineze

JERUSALEM, 16 korrik /ATSH-AFP/ - Pjesa më e madhe e izraelitëve vazhdojnë ta konsiderojnë administratën amerikane nën drejtimin e Barack Obamës si mbështetëse më shumë të palestinezëve sesa të izraelitëve, sipas një sondazhi të publikuar sot nga e përditshmja ''Jerusalem Post''. Rreth 46 për qind e personave të pyetur në popullsinë hebreje shprehen se administrata amerikane është propalestineze nga 10 për qind që mendojne se ajo është proizraelite, ndërkohë që 34 për qind shprehen neutralë dhe pjesa tjetër nuk japin mendim. Mosbesim i lartë vihet re tek zgjedhësit e së djathtës dhe hebrenjtë ultraortodoksë./ /ec/ a.jor.
KOMENTE