Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Riatdhesimi, mbi 8 mijë kosovarë drejt Kosovës
English

Riatdhesimi, mbi 8 mijë kosovarë drejt Kosovës

Prishtinë, 21 Korrik, NOA – Kthimi në Kosovë nga e ndryshme evropiane ku nuk posedojnë leje qëndrimi, duket se është një dukuri e cila do të intensifikohet gjatë muajve të fundit.

Lajmi është bërë me dije nga qeveria kosovare, sipas të cilës, vetëm gjatë vitit 2010 do të kthehen 8 mijë e 200 kosovarë që jetojnë nëpër Evropë, por pa leje qëndrimi.

Sipas tyre, procesi i riatdhesimit, paraqet një sfidë për institucionet shtetërore të Prishtinës pasi ata nuk kanë se ku të sistemohen nëse kthehen që të gjithë menjëherë.

Prandaj, kthimi i tyre është parashikuar që të bëhet në grupe të vogla, në mënyrë që realiteti i Kosovës mos ta përjetojë këtë si një traumë.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme në Kosovë, vetëm në gjashtë muajt e parë të këtij viti në mënyrë vullnetare janë kthyer rreth 1 mijë persona, ndërsa janë kthyer të urdhëruar, 1 mijë e 500 të tjerë.

Deri tani, Kuvendi i Kosovës ka miratuar marrëveshje për riatdhesim me Shqipërinë, Francën, Zvicrën, Gjermaninë dhe Belgjikën.

n.e/NOA

KOMENTE