Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
UNESCO fut edhe dy zona të reja në Listën e Trashëgimisë Botërore
English

UNESCO fut edhe dy zona të reja në Listën e Trashëgimisë Botërore

Brazilias, 31 korrik, NOA – Komiteti i Trashëgimisë Botërore, në seancën e mbajtur në Brazilia, nën presidencën e João Ferreira Luiz Silva, ministër i Kulturës së Brazilit, ka shtuar dy vende të reja në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Bëhet fjalë për zonën malore të Sri Lankas qendrore, vargmalet e së cilës janë të vendosura në pjesën jug-qendrore të ishullit, ku përfshin edhe parkun Kombëtar të Pyjeve Horton, pyje malore, të cilat arrijnë në rreth 2500 m mbi nivelin e detit.

Ato përmbajnë një gamë të florës dhe faunës të jashtëzakonshme, duke përfshirë disa lloje të rrezikuara të tilla si Semnopithecus së purpurt apo leopardi i Sri Lankas.

Rajoni është konsideruar si një pikë e nxehtë e biodiversitetit në Sri Lanka. Ndërsa vendi i dytë i zgjedhur për mbrojtje nga UNESCo është edhe Papah?naumoku?kea në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Papah?naumoku?kea ndodhet rreth 250 km në veriperëndim të ishujve Havai dhe izolohet nga ishuj të vegjël, të cilat mbulojnë rreth 1931 km2.

Ai është mishërim i mjedisit stërgjyshor të konceptit të ngjashmërisë midis njerëzve dhe botës natyrore, djep i jetës dhe një mikpritje të shpirtrave pas vdekjes.

Ajo është gjithashtu një zonë e habitateve për ujin e detit të hapur dhe të thellë me karakteristika të mëdha të tilla si seamounts dhe shkëmbinjve nënujorë koralorë me laguna.

Këto janë dy hyrjet e reja në Listën e Trashëgimisë Botërore që mbrohet nga UNESCO me 892 objekte dhe zona tashmë në të gjithë botën, ku mes tyre edhe qyteti i Beratit apo ai i Gjirokastrës në vendin tonë.

n.e/NOA

KOMENTE