Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fishë Teknike - Përmbytjet Me Numrin Më Të Madh Të Të Vdekurve Në Azi Që Prej 20 Vjetësh
English

Fishë Teknike - Përmbytjet Me Numrin Më Të Madh Të Të Vdekurve Në Azi Që Prej 20 Vjetësh

PESHAUAR (Pakistan), 1 gusht /ATSH-AFP/ - Përmbytjet që kanë shkatuar vdekjen e më shumë se 900 personave në Pakistan janë ndër më vdekjeprurëset të ndodhura në Azi gjatë 20 viteve të fundit. --1991-- - qershor-shtator: KINË - Më sumë se 3 000 të vdekur pjesën qendrore dhe lindore të Kinës nga përmbytjet. --1992-- - shtator: PAKISTAN - Më shumë se 3 000 të vdekur dhe të zhdukur në veri dhe në provincën Pendjab si pasojë eshirave të rrëmbyeshëm. -- 1993 -- - korrik: AZI JUGLINDORE - Të paktën 3 000 të vdekur si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm, 1 000 prej të cilëve në Indi dhe Bangladesh dhe më shumëse 2 000 në Nepal. - qershor-shtator: KINË - Më shumë se 3 300 të vdekur stinës së shirave. --1994-- - qershor-korrik: KINË - Më shumë se 2 000 të vdekur kryesisht në jug. --1996-- - korrik-gusht: KINË - Rreth 3 000 të vdekur në nëntë provinca. --1998-- - mars: PAKISTAN - Rreth 1 500 të vdekur në jugperëndim të vendit. - maj-gusht: KINË - Të paktën 4 000 të vdekur në jug dhe pjesën qendrore të vendit. - qershor-shtator: INDI - Rreth 2 000 t vdekur në veri dhe lindje të vendit. - korrik-shtator: BANGLADESH - Rreth 2 000 të vdekur dhe më shumë se 30 milionë të pastrehë nga përmbytjet që përfshinë dy të tretën evendit. --2007-- - qershor-shtator: BANGLADESH: Shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan vdekjen e rreth 1 000 personave dhe zhvendosjen e 2,5 milionë të tjerëve. - gusht: KORE E VERIUT: Të paktën 600 të vdekur dhe të zhdukur dhe pothuajse një milionë të pastrehë. --2009 - 8 gusht: TAJVAN: 614 të vdekur dhe 75 të zhdukur nga përmbytjet eshkaktura nga një tajfun. Katastrofa më e madhe që ka shkatërruar Azinë këto vitet efundit mbetet cunami në dhjetor 2004 që goditi brigjetnë dhjetra vende dhe shkaktoi 226 000 të vdekur./ /ec/
KOMENTE