English

Saksoni, kritike situata në zonat e përmbytura, priten reshje shiu

Saksoni, 8 gusht, NOA – Pritet që vërshimi i ujit, që përmbyti rëndë pjesën lindore të Gjermanisë të marrë me vete sot edhe landin e Brandenburgut.

Vërshimi i ujit preku fillimisht kufirin mes rajonit të Saksonisë dhe Polonisë.

Shtabi i ngritur për përballimin dhe vënien në kontroll të kësaj përmbytjeje të rëndë në qarkun Spre – Neise po merr masat e nevojshme për kontrollin e nivelit të ujit në lumin Spre, që pritet të rritet në dy ditët në vijim.

Reshjet e dendura të shiut dhe çarja e një dige në liqenin Vitka në kufi me Poloninë, shkaktuan ngritjen e nivelit të lumit Neise mbi shtatë metra, ndërkohë që niveli normal i tij është 1,7 metra.

Sipas qendrës lokale përgjegjëse, ky është niveli më i lartë i ujit që prej vitit 1912.

Nga përmbytjet janë prekur edhe vendet fqinje Polonia dhe Çekia.

Deri tani numri i viktimave nga përmbytjet ka mbërritur në 8 vetë.

Nga përmbytjet në Saksoni humbën jetën tre banorë, pasi masat e ujit i zunë në befasi në bodrumin e shtëpisë. Meteorologët kanë paralajmëruar reshje të reja shiu në këtë rajon.

mit/NOA
KOMENTE