Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
DR: Të hapet kufiri i Maqedonisë me Kosovën
English

DR: Të hapet kufiri i Maqedonisë me Kosovën

Shkup, 16 gusht, NOA – Partia Demokracia e Re në Maqedoni ka kërkuar nga qeveria që të mundësojë ndërtimin e rrugëve dhe hapjen e kufirit me Kosovën, duke krijuar më shumë mundësi për shkëmbimet tregtare.

Xhabir Islami, Kryetar i Këshillit Komunal të Komunës kufitare të Likovë i zgjedhur nga DR-ja, u shpreh sot se përfaqësuesit e Bashkimit Liberal Demokrat në qeverinë e Shkupit duhet të krijojnë mundësinë për realizimin e këtij projekti.

“Bëjmë apel dhe kërkojmë nga Qeveria dhe MPJ, nëse janë të interesuar që kjo komunë ta shoh zhvillimin e saj përmes tregtisë me komunat tjera të Kosovës, të mirën më me seriozitet me këtë problematikë dhe t’i mundësojnë qytetarëve të kësaj komune që prodhimet e tyre t’i nxjerrin përmes këtij kufiri me një kosto më të ulët. Në këtë mënyrë do të arsyetohet plotësisht hapja e këtij kufiri”, u shpreh ai.

Islami gjithashtu u shpreh se qytetarët e komunës se Likovës kanë nevojë “urgjente që të hapet edhe vendkalimi kufitar Llojan-Miratoc me Luginën e Preshevës”

NOA

KOMENTE