English

Shpërthen fabrika në Kinë, 19 të vrarë

Kinë, 17 gusht, NOA - Nga një shpërthim masiv në një fabrikë të fishekëzjarreve në pjesën veri-lindore të Kinës, janë vrarë së paku 19 vetë dhe janë plagosur më se 150 të tjerë.

Agjencia shtetërore e lajmeve, Ksinhua, ka raportuar se ekslpodimi, që ndodhi dje afër qytetit Yichun, ka shkaktuar valë të të nxehtit që kanë mundur të ndjehen edhe pesë kilometra nga vendi i shpërthimit.

Shkaku i shpërthimit, janë evakuuar më se 2 mijë banorë.

NOA

KOMENTE