English

Gjermania dhe Franca: Rezoluta e re për Kosovën, hap kah integrimit në BE

Berlin, 9 shtator, NOA- Vendimin e Serbisë për të ndryshuar rezolutën për Kosovën të propozuar për diskutim sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, pas takimit me kryediplomaten evropiane, Kethrin Ashton, e përshëndeti sot edhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Vestervele.

Ministri gjerman është shprehur se “Ky është një sinjal i qartë se Serbia e shikon të ardhmen në BE”, ndërsa shtoi më tej se “hapi i ndërmarrë nga presidenti serb, Boris Tadiç ishte i rëndësishëm dhe “një sukses i politikës së jashtme evropiane”.

Ministri i Jashtëm gjerman i ka bërë thirrje palëve të nisin bisedimet me shpejtësi dhe të arrijnë rezultate konkrete për popullsinë.

Më herët edhe Franca ka uruar Serbinë për marrëveshjen e arritur me Bashkimin Evropian, për ndryshimin e projekt-rezolutës për Kosovën.

Ministri i Jashtëm francez, Bernard Kushner tha se “Kjo marrëveshje hap rrugën e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, një dialog të cilin Franca e ka dëshiruar gjithnjë”.

Sipas Kushner, ky dialog është i nevojshëm për nxitjen e bashkëpunimit, për përparimin e dy vendeve kah Evropës dhe në të mirë të përmirësimit të jetës së qytetarëve kosovarë e serbë, por edhe të të gjithë rajonit të Ballkanit.

mit/NOA
KOMENTE