English

Protesta në Afganistan për djegien e Kuranit, vriten 3 veta në bazën e NATO-s

Kabul, 10 shtator, NOA – Lajmi i publikuar nga një pastor amerikan se do të djegë Kuranin ditën e 11 shtatorit, është pritur me protesta në Afganistan.

Mjaft protestues janë dyndur paraditen e sotme para selisë së NATO-s në këtë vend, duke hedhur parrulla anti-amerikane dhe kundër forcave ushtarake.

Zyrtarët e NATO-s ndërkaq, kanë raportuar se një komandant i kryengritësve afganë është vrarë bashkë me dy bashkëpunëtorët e tij në një sulm nga ajri.

Pak para kryengritësve, kishte reaguar edhe vetë presidenti afgan, Hamid Karzai, duke pohuar se pastori amerikan as që duhet ta mendojë ta bëjë këtë gjë.

n.e/NOA

KOMENTE