English

Nisin vranësirat, parashikimi i motit për ditën e nesërme, nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 24 shtator, NOA – Dita e shtunë, 25 shtator 2010, do të ndikohet nga kushte të motit të paqëndrueshëm pasi që në orët e para të mëngjesit i gjithë territori i vendit do të dominohet nga vranësira dhe shira ku më të dendura do të jenë në zonat veriperëndimore të vendit. Në të njëjtat kushte të vranësirave dhe shirave do të mbetemi edhe gjatë orëve të mesditës.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te shtoje vranesirat dhe shirat ne te gjithe zonen malore duke i shoqeruar ato me shkarkesa rrufesh ndersa ne bregdet dhe zonen e ulet intensiteti i shirave do te jete mesatar. Vranesirat dhe shirat do te mbeten prezent edhe gjate nates ne te gjithe territorin e vendit. Temperaturat e ajrit do te pesojne nje rritje te lehte ne mengjes por mesdita do te sjelle renie me 2-3 grade te temperaturave ne vend. Era do të fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtesi 35 km/h. Drejtimi i eres do te jete Jugperendimor dhe per pasoje dallgezimi ne det do te jete 4 balle.

Europa

Rajoni i Mesdheut dhe gadishulli i Ballkanit do te perfshihen neser nga vranesira dhe shira te konsiderueshem here pas here te shoqeruar me stuhi te forta ere. Problematike situata paraqitet ne gadishullin skandinav si edhe ne nje pjese te qendres se kontinentit por sasia e shirave do te jete me intensitet me te dobet. Perjashtim bejne Europa lindore si edhe nje pjese e jugperendimit ku do minuese do te jete kthjellimet por nuk do te mungojne edhe vranesira te here pashershme.

Ngjarje ekstreme në Europë

Italia, Greqia alarmojne shira te konsiderueshem dhe ere te forte;

Europa Qendrore rrezikon rrebeshe shiu dhe temperatura te ulta;

Spanja do te mbeten me stuhi te forta ere dhe dallge te larta.

n.e/NOA

KOMENTE