Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjykata e Strasburgut pranon padinë e familjarëve të “Gërdecit” për Fatmir Mediun
English

Gjykata e Strasburgut pranon padinë e familjarëve të “Gërdecit” për Fatmir Mediun

Tiranë, 3 Tetor 2010 NOA - Shoqata e Familjarëvee Viktimave të Shpërthimit të Gërdecit dhe studio ligjore pro bono “ResPublica” konfirmuan sot se Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut nëStrasburg, pranoi kërkesat e dy të plagosurve nga tragjedia e Gërdecit, R.Durdaj dhe A. Hazizaj.

Pas dështimit të drejtësisë shqiptare dheGjykatës së Lartë në veçanti për të vënë përpara ligjit të akuzuarin kryesorshtetasin Fatmir Ali Mediu, studio ligjore Res Publica iu drejtua Strasburgut,- thuhet në njoftimin që shpërndau shoqata.

Sipas saj, Gjykata e Lartë pasi mori nëshqyrtimin aplikimin e bërë dhe dokumentacionin bashkangjitur, e vlerësoi si tëmjaftueshëm dhe të qenësishëm për të hetuar më tej këtë proces të parregulltligjor.

Kështu Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriutdo të jetë tani vlerësuesi i asaj shkeljeje ligjore që mbrojti padrejtësishtnjë individ nga hetimi, i cili vazhdon ende të pengohet nga imunitetiparlamentar.

Ligji është i barabartë për të gjithë, përfshirëkëtu edhe Fatmir Mediun, dhe Gjykata e Strasburgut është garancia e fundit përdrejtësinë e kërkuar në emër te viktimave të pafajshme të Gërdecit dhe për tëdenoncuar atë pjesë të sistemit tonë gjyqësor që ende krijon hapësira për t’idredhuar ligjit në dëm të të gjithë shoqërisë shqiptare, ishte komenti i shoqatëspas shpalljes së vendimit nga Strasburgu për të pranuar kërkesën.

Sipas Kryetarit të Shoqatës, Z. FeruzanDurdaj, banorët e Gërdecit përshëndesin hapin pozitiv të Gjykatës sëStrasburgut dhe vazhdojnë të besojnë ende tek drejtësia.

Si Durdaj dhe avokatët e studios ligjore “ResPublica”, Dorian Matlija dhe Andi Kananaj vlerësojnë se çështja tashmë ka marrënjë kthesë pozitive, për paraqitjen e saj në Strasburg ekipit të avokatëveshqiptarë i është ofruar ndihma e ekspertëve ligjorë prej Britanisë së Madhe,Afrikës së Jugut dhe Hollandës.Tiranë, 3 Tetor 2010 NOA - Shoqata e Familjarëvee Viktimave të Shpërthimit të Gërdecit dhe studio ligjore pro bono “ResPublica” konfirmuan sot se Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut nëStrasburg, pranoi kërkesat e dy të plagosurve nga tragjedia e Gërdecit, R.Durdaj dhe A. Hazizaj.

Pas dështimit të drejtësisë shqiptare dheGjykatës së Lartë në veçanti për të vënë përpara ligjit të akuzuarin kryesorshtetasin Fatmir Ali Mediu, studio ligjore Res Publica iu drejtua Strasburgut,- thuhet në njoftimin që shpërndau shoqata.

Sipas saj, Gjykata e Lartë pasi mori nëshqyrtimin aplikimin e bërë dhe dokumentacionin bashkangjitur, e vlerësoi si tëmjaftueshëm dhe të qenësishëm për të hetuar më tej këtë proces të parregulltligjor.

Kështu Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriutdo të jetë tani vlerësuesi i asaj shkeljeje ligjore që mbrojti padrejtësishtnjë individ nga hetimi, i cili vazhdon ende të pengohet nga imunitetiparlamentar.

Ligji është i barabartë për të gjithë, përfshirëkëtu edhe Fatmir Mediun, dhe Gjykata e Strasburgut është garancia e fundit përdrejtësinë e kërkuar në emër te viktimave të pafajshme të Gërdecit dhe për tëdenoncuar atë pjesë të sistemit tonë gjyqësor që ende krijon hapësira për t’idredhuar ligjit në dëm të të gjithë shoqërisë shqiptare, ishte komenti i shoqatëspas shpalljes së vendimit nga Strasburgu për të pranuar kërkesën.

Sipas Kryetarit të Shoqatës, Z. FeruzanDurdaj, banorët e Gërdecit përshëndesin hapin pozitiv të Gjykatës sëStrasburgut dhe vazhdojnë të besojnë ende tek drejtësia.

Si Durdaj dhe avokatët e studios ligjore “ResPublica”, Dorian Matlija dhe Andi Kananaj vlerësojnë se çështja tashmë ka marrënjë kthesë pozitive, për paraqitjen e saj në Strasburg ekipit të avokatëveshqiptarë i është ofruar ndihma e ekspertëve ligjorë prej Britanisë së Madhe,Afrikës së Jugut dhe Hollandës.

KOMENTE