English

Parashikimi i motit për sot, nga NOA dhe MeteoAlb

Tiranë, 11 tetor 2010 NOA - Dita e parë e javës, ka nisur me kthjellime dhe vranesira te lehta deri ne mesdite kur priten shtim te vranesirave ne te gjithe vendin.

Por më të dendura vranësirat parashihet të jenë në zonat malore Jugore te cilat do te gjenerojne shira te dobet dhe afat-shkurter.

Më poshtë vijon parashikimi i detajuar i motit ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites prite t’i shtojë vranesirat ne te gjithe vendin dhe per pasoje ne mbremje dhe gjate nates i gjithe territori shqiptar do te perfshihet nga vranesira dhe shira me intensitet te larte.

Shirat do te vazhdojne edhe gjate dites se marte.

Temperaturat e ajrit do te pesojne nje rritje te lehte ne mengjes POR edhe mesdita do te sjelle rritje te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtesi 28 km/h. Drejtimi i eres do te jete Jugperendimor duke bere qe dallgezimi ne det te arrije 3 balle.

Europa

Europa jugperendimore dhe rajoni i mesdheut do te perfshihen nga nje sisitem i fuqishem vranesirash dhe shirash.

Problematike serish do te jete italia ku shirat do te jene me rrembim dhe intensitet te larte, shoqeruar me stuhi te forta ere dhe shkarkesa me rrufe.

Sistemi i vranesirave dhe shirave gjate nates do te zhvendoset drejt gadishullit te ballkanit.

Europa Lindore do te perjetoje serish temperatura te ulëta.

Ndersa pjesa tjeter e kontinentit Europian do te jete me kthjellime dhe temperatura te ulëta.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Italia do te alarmoje rrebeshe shiu dhe ere te forte;

Zona e Alpeve alarmon shira intensive dhe stuhi te forta ere;

Skandinavia rrezikohet nga temperatura te ulëta.

e.r/NOA

KOMENTE