English

10 kuriozitete rreth sëmundjeve dhe strukturës molekulare që ndoshta ju nuk i dini

Tiranë, 13 Tetor NOA- 1. Më shumë se 90% e sëmundjeve janë shkaktuar apo komplikuar nga stresi. Shumë sëmundje të tilla si depresioni, presioni i lartë i gjakut, probleme të zemrës, shpesh shkaktohen nga një stres i fortë.

2. E hëna është dita e javës, në të cilën rreziku i infarktit kardiak është më i lartë. Një studim, i cili zgjati 10 vjet ka treguar se më shumë se 20% e vdekjeve nga ataku në zemër ndodh të hënën. Hulumtuesit besojnë se shkaku është një përzierje në mes të relaksimit dhe argëtimit gjatë fundjavës me stresin kur ata rikthehen për të punuar. 3. Një djegie e lehtë, si ajo që merrni në plazh, mund të dëmtojë enët e gjakut shumë seriozisht. Dhe koha e rikuperimit mund të zgjasë 4 deri në 15 muaj. 69.

4. Çdo centimetër e lëkurës është e banuar nga rreth 12.6 milion baktere. Shumica e tyre janë të padëmshme apo për të na ndihmuar për të qenë në formë. 5. Çdo qenie njerëzore "ndryshon" lëkurën një herë në çdo 27 muaj. Lëkura mbron organet tona të brendshme, dhe është thelbësore që gjithmonë mbetet e gjallë dhe e fortë, duke u rigjeneruar një herë në muaj apo më shumë. 6. Çdo minutë në trupin tonë vdesin njëqind milion qeliza. Pothuajse asgjë nëse mendojmë se përbëhet nga 10-50 trilion qeliza. 7. Qelizat e kuqe të gjakut prodhohen nga palca e eshtrave të kuq, por në mëlçi prodhohen nga fetusi dhe mërzi. 8. Trupi ynë ka mjaft hekur, aq sa për të prodhuar një gozhdë rreth 8 cm.

9. Lloji më i zakonshëm i gjakut është grupi "0", më i rrallë është A-H. Ky i fundit u zbulua kohët e fundit në një familje të Bombeit dhe si i tillë është quajtur edhe “Fenotipi i Bombeit”. Gjendet në vetëm 100 njerëz në mbarë botën.

10. Ngjyra e kuqe tipike e buzëve vjen nga përqendrimi i lartë i kapilarëve të vegjël që janë të pasura me oksigjen. Kjo shpjegon pse buzët janë të zbehta dhe të dobëta kur është ftohtë; ngjyra e buzëve tona bëhet blu.

a.e./NOA

KOMENTE