Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tre ekonomistë rrëmbejnë Nobelin për Ekonominë
English

Tre ekonomistë rrëmbejnë Nobelin për Ekonominë

Stokholm, 12 tetor, NOA – Dy amerikanët Peter Diamond dhe Dale Mortensen, si edhe britaniku Christopher Pissarides, kanë mundur që të marrin çmimin Nobel për Ekonominë në këtë vit, falë studimit të tyre mbi mekanizmat e tregut ndërmjet ofertës dhe kërkesës.

I pari vjen nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets, i dyti nga universiteti Northëestern, ndërsa i treti vjen nga Shkolla e Ekonomisë në Londër.

Motivacioni i tyre ishte konkretisht: “Për ndihmesën që na kanë dhënë të gjithëve për të kuptuar mënyrat me të cilat papunësia, vendet e lira të punës dhe paga janë ndikuar nga rregullat dhe politika ekonomike”.

Teoria e tyre shpjegon probleme të tilla se si papunësia e lartë mund të shoqërohet me numër të lartë të vendeve të hapura të punës., duke analizuar faktin se si rritja e prodhimit, rendimenti ekonomik për njësi pune, mund të shpjerë në pakësimin e papunësisë.

n.e/NOA

KOMENTE