Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Guinness: Nepalezi 66 cm i lartë është burri më i vogël i botës
English

Guinness: Nepalezi 66 cm i lartë është burri më i vogël i botës

Nepal, 14 tetor, NOA – Organizatorët e rekordeve botërore Guiness matin si njeriun më të vogël të botës, një djalë nga Nepali, i cili sapo ka mbushur plot 18 vjeç.

Burri më i vogël i botës quhet Khagendra Thapa Magar.

Ai është i rritur dhe është i lartë 66 centimetra, ndërsa peshon pesë kilogram e gjysmë.

Thapa Magar, më i vogli i botës ka mundur t’i marrë rekordin botëror për shtatvogëlsinë kolumbianit Nino Hernandez.

Përgegjësit e dhënies së çmimeve Guiness kanë matur shtatin e Thapa Magar dhe e kanë shpallur atë zyrtarisht fitues të rekordit Guiness nga qyteti Pokhara, vendlindja e Thapa Magar, që ndodhet 205 kilometra nga kryeqyteti nepalez Kathmandu.

Thapa Magar ka një vëlla 13 vjeçar, i cili ka një gjatësi normale për moshën e tij.

Burri më i vogël i botës ka qenë prej vitesh 21 vjeçari kinez Pingping, i cili ndërroi jetë 13 marsin e vitit të shkuar në Romë, nga një komplikacion në zemër.

mit/NOA
KOMENTE