Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fuere, kritika për ngecjen e reformave në drejtësi
English

Fuere, kritika për ngecjen e reformave në drejtësi

Shkup, 21 tetor, NOA - Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Evan Fuere, ka shfaqur kritika lidhur me ngecjet në procesin e reformave në drejtësi.

Ai nënvizoi se Maqedonia nuk do të ketë rezultate , nëse nuk tregon vullnet të mirë për drejtësi të pavarur.

“Reformat kanë filluar, por të nevojshme janë një mori masash dhe konsultash që ligjet të jenë me cilësore. Gjithashtu duam të sigurojmë sistem gjyqësor që do të jetë plotësisht mbi politikën dhe pa ndikime politike”, deklaroi ambasadori evropian, Ervan Fuere.

Ai nënvizoi se ky vend duhet të jetë vetëkritik dhe të mësoj nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE).

Fuere ka drejtuar kritika lidhur me funksionimin e Akademisë së re për gjykatës dhe prokurorë. Sipas tij, kjo gjykatë nuk ka qenë efektive dhe se deri tani nuk janë përfshirë në vendet e punës, kuadrot e diplomuara.

NOA-INA

KOMENTE