Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Inaugurohet nesër “Shtëpia e Artistit”, projekt i Gjergj Lekës
English

Inaugurohet nesër “Shtëpia e Artistit”, projekt i Gjergj Lekës

Durrës, 22 tetor, NOA – Ditën e nesërme, përballe me Malin e Robit, inaugurohet “Shtëpia e Artistit”, një vend ku do të promovohet arti dhe artistët e rinj, një sipërmarrje e ideuar nga kantautori i mirënjohur, Gjergj Leka.

Ideja rreth saj u hodh një vit më parë, gjithmonë në plazhin e Golemit, ku në kuadrin e rivitalizimit të strukturave turistike në bregdetin shqiptar, u krijua struktura e përgatitjes artistike si dhe të aktivitetit koncertal.

Eksperimenti i parë u bë tek “Hëna Resort” me Festivalin e Verës, si dhe me një sërë aktivitetesh anësore, të cilat u pritën shumë mirë nga të gjithë pushuesit.

Problemi kryesor i këtyre siteve turistike, mbetet mosshfrytëzimi i të gjitha ambjenteve dhe strukturave turistike gjatë gjithë vitit, pikërisht se sezoni turistik zgjat vetëm dy muaj, korrik dhe gusht.

Për këtë arsye, grupi konceptues i këtij projekti mendoi të hapë një strukturë multi-funksionale që e quajtën “Shtëpia e Artistit”.

Ajo do të përfshijë një studio regjistrimi dhe prodhimi muzikor; zyrë manaxhimi dhe sekretari artistike; video-klipe; info-point turistik; sallë baleti; kurse të kantos dhe teknikës moderne; kompozime dhe orkestrime; prodhime televizive; prodhime diskografike; qendër relaksi; restorant me piano bar dhe hotel.

n.e/NOA

KOMENTE