Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
WikiLeaks, akuza e re: Ushtari britanik ka vrarë një vajzë 9-vjeçare
English

WikiLeaks, akuza e re: Ushtari britanik ka vrarë një vajzë 9-vjeçare

Irak, 24 tetor NOA - Një akuzë e re dhe tepër e rëndë është zbuluar nga disa dokumente të reja në lidhje me luftën në Irak, të publikuar nga WikiLeaks.

Siç është bërë e ditur, një ushtar britanik ka vrarë nja vajzë 8-vjeçare në Irak, ndërkohë që kjo e fundit po luante me miqtë e saj në rrugë.

"Për arsye të pashpjegueshme një automjet i forcave ushtarake ka ndaluar pranë tyre, ku një ushtar zbriti dhe qëlloi mbi vajzën”, - bëri të ditur avokati i të drejtave njerëzore Phil Shiner.

Shiner, që është dhe nja nga krijuesit e Wikileaks, pohoi se vajza ishte duke luajtur me miqtë e saj në rrugët e Bassora, ku ushtarakët britanikë shpërndanin karamele në mënyrë për të fituar “zemrën” e popullsisë vendase.

r.b/NOA

KOMENTE