English

Cunami godet brigjet e Sumatrës në Indonezi, pasojat kanë qenë shkatërruese

Indonezi, 26 tetor NOA - Me dhjetëra fshatra janë “spastruar” nga një cunami i fortë që ka goditur bregun e Sumatras, në Indonezi.

Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet. Bilanci i parë i viktimave është flet për 40 të vdekur dhe 380 persona që konsiderohen të zhdukur. Dallga anormale ka shkaktuar një tërmet me magnitudë 7,5 gradë riter. Skuadrat e shpëtimit duhet thënë se kanë hasur vështirësi të mëdha në punën e tyre dhe kjo për shkak të kushteve të vështira të krijuara nga goditja e dallgës.

Agjencia Meteorologjike dhe Gjeofizike ka bërë të ditur se pas tronditjes së fortë është verifikuar dhe një cunami i vogël gjatë orës lokale 21:42, rreth gjysmë ore pas kryesorit. Epiqendra e tronditjes ka qenë 78 kilometër në jug-perëndim të Pagaiselatan Mentawai, në një thellësi prej 10 kilometrash nën nivelin e detit. r.b/NOA

KOMENTE