English

Destabilitet atmosferik, parashikimi i motit për nesër nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 26 tetor, NOA - Ne kushtet e destabilitetit atmosferik do te jemi edhe ne mengjesin e se merkures, ku vranesirat dhe shirat do te jene prezent ne pjesen me te madhe te vendit. Ne kushtet e vranesirave dhe shirave do te mbetemi edhe gjate oreve te mesdites.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do të vijoje me shira te dendur ne bregdet dhe sidomos ne zonat jurore Ndersa ne mbremje dhe gjate nates vranesirat dhe shirat do te zhvendosen drejt zonave malore juglinodre. Ne zonat malore, ne lartesine mbi 1500 m do te kete reshje te pakta debore. Era do të fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtësi deri në 40 km/h nga drejtimi perëndimor-veriperendimor kjo do te beje qe dallgezimi ne det te arrije 4 ballë.

Temperaturat e mëngjesit do të pesojne nje rritje te lehte ne por mesdita do te sjelle renie te temperaturave ku me te ndjeshme do te jene ne veri te vendit.

Europa

Rajoni i Mesdheut dhe gadishulli i Ballkanit do te mbeten me vranesira dhe shira me intensitete te larta. Po ashtu, me vranesira dhe shira do te jene serish ishujt britanike ku here pas here do te shoqerohen me shkarkesa rrufesh. Ndersa vendet skandinave do te dominohen nga vranesira dhe reshje debore, problematike ne keto zona do te jene edhe temperaturat e uleta. Shira te konsiderueshem te shoqeruar me stuhi te forta ere do te jene prezente ne Greqi duke bere qe ky shtet te jete problematik nga reshjet e fuqishme. Ndersa e gjithe pjesa tjeter e kontinentit do te karakterizohet nga kthjellime por temperaturat do te jene te uleta.

Ngjarje ekstreme në Europë

Greqia alarmon per stuhi te forta ere dhe rebeshe shiu;

Gadishulli i Ballkanit rrezikohet nga era e forte dhe reshje shiu;

Ishujt Britanike do te mbeten me stuhi me rrufe dhe shira te dendur;

Skandinavia alarmon per ere te forte dhe reshje debore.

n.e/NOA

KOMENTE