English

Rihapet koha, parashikimi i motit për ditën e sotme, nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 26 Tetor, NOA - Oret e para te mëngjesit te sotem do te dominohen nga vranesira dhe shira deri ne mesdite kur do te kete pakesim te tyre duke bere qe ne te gjithe territori shqiptar te jete me vranesira dhe shira te dobet e lokale.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te sjelle nje tjeter sistem vranesirash te shoqeruar me shira te intensitetit mesatar dhe te larte, kryesisht ne zonat bregdetare dhe veri-perendim te vendit. Shirat do te bien me teper ne mbremje dhe gjate nates. Temperaturat e ajrit nuk do te pesojne ndryshime ne mengjes ndersa mesdita do sjelle 4 grade rritje te temperaturave ne vend. Era do të fryjë me shpejtesi deri ne 45 km/h nga drejtimi jugor-jugperendimor, ndersa deti do të gjeneroje dallgezim 4 ballë.

Europa

Europa Perendimore dhe ajo qendrore do te dominohen nga kthjellime dhe vranesira te lehta. Ndersa ishujt britanike do te karakterizohen nga vranesira dhe shira me intensitet mesatar, here pas here shirat do te shoqerohen me shkarkesa rrufesh. Po ashtu me vranesira dhe shira te dendur do te mbetet Europa Juglindore dhe kryesisht gadishulli i Ballkanit.

Ngjarje ekstreme në Europë

Ballkani verior rrezikohet nga temperatura te uleta;

Ishujt britanike rrezikohen nga stuhi me rrufe dhe shira;

Mesdheu alarmon per ere te forte dhe shira te dendur.

n.e/NOA

KOMENTE