English

Avioni i shpëton tragjedisë: I shpërtheu motori

Singapor, 4 nëntor NOA - Një Airbus A380 i kompanisë ajrore australiane Qantas la kryer një ulje emergjente në Singapor, si pasojë e shpërthimit të një prej motorëve.

Për tu përmendur është se nuk ka pasur persona të plagosur në mesin e pasagjerëve. Mjeti ajror mbërriti në Singapor nga Sidney me në bord 433 pasagjerë dhe 26 pjesëtar të ekuipazhit. Motori i avionit u bllokua mbi ishullin indonezian të Batam. Qantas në krahun tjetër vendosi të ndalonte të gjithë fluturimet e tjera. Duke u bazuar në atë çka kanë treguar banorët e ishullit të Batam, thuhet se tragjedia y shmang vetëm për pak.

“Isha në makinë duke shkuar për në punë, kur papritur dëgjova një shpërthim. Më pas vura re disa pjesë që po fillonin të binin”, - bëri të ditur një banor.

Për Quantas, ky aksident është një goditje e rëndë në imazhin e tyre.

r.b/NOA

KOMENTE