Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Birmani, pas 20 vitesh zhvillohen zgjedhje, ushtarakët thonë se janë të lira
English

Birmani, pas 20 vitesh zhvillohen zgjedhje, ushtarakët thonë se janë të lira

Birmani, 7 nëntor, NOA - Në Birmani kanë nisur zgjedhjet e para qysh prej 20 vjetësh. Në vendin më të varfër aziatik janë thirrur për të votuar rreth 30 milionë qytetarë.

Junta ushtarake po zhvillon zgjedhje për dy dhomat e parlamentit dhe 14 parlamentet rajonale, por i rezervon vetes kudo të drejtën për një të katërtën e vendeve.

Politikanja e rëndësishme opozitare dhe mbajtësja e çmimit Nobel për paqe, Aung San Suu Kyi ndodhet në arrest shtëpie dhe ka bërë thirrje për bojkotim të zgjedhjeve.

Partia e saj NLD u shpërbë me detyrim.

Sekretarja e Shtetit të SHBA, Hillary Clinton tha se rrethanat e zgjedhjeve parlamentare tregojnë shpërdorimin e pushtetit nga junta ushtarake. - Birmania qysh prej vitit 1962 qeveriset nga usharakë. Ata e ndërruan emrin e Birmanisë në Myanmar.

NOA/DV

KOMENTE