Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hapet shampanja më e vjetër në botë, dhuratë e Lui XV për carin rus
English

Hapet shampanja më e vjetër në botë, dhuratë e Lui XV për carin rus

Paris, 18 nëntor, NOA – Dy shishet e shampanjës më të vjetër në botë janë shijuar në Paris, në praninë e qindra gazetarëve dhe njerëzve të njohur të Francës.

Fjala është për dy shishet e gjetura në një shpellë në fund të detit Baltik, të cilat datojnë të jenë mëse 200 vjet të vjetra.

Siç bëjnë me dije mediat franceze, mendohet se këto shishe shampanje kanë qenë dhuratë e mbretit francez Lui XVI për oborrin e carit rus.

Dhe se ka numri më i madh i shisheve i takon Juglarit, prodhuesit të dytë më të madh i cili sot më nuk ekziston.

n.e/NOA

KOMENTE