Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ministria e Financave: Ja çfarë synon buxheti 2011
English

Ministria e Financave: Ja çfarë synon buxheti 2011

Tiranë, 18 Nëntor, NOA - Konsolidimi i financave publike, stabilizimi i nivelit të përgjithshëm të çmimeve , si dhe zbutja e defiçitit t? llogaris? korrente p?rb?jn? synimet baz? t? politikave t? koordinuara fiskale e monetare t? vendit., e në të njëjtën kohë edhe objektivat e projekt-buxhetit për vitin e ardhshëm.

Ky është vështrimi që jep drejtoria e Buxhetit në ministrinë e Financave mbi këtë dokument, duke theksuar se objektivi themelor afatmesëm i politikës fiskale është reduktimi i nivelit të borxhit publik në 54% te PBB në vitin 2013, ndërsa objektivi vjetor i politikës fiskale për vitin 2011 është reduktimi i borxhit publik ne nivelin 59% te PBB nga 59.5% që vlerësohet për vitin 2010.

n.e/NOA

KOMENTE