Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Nobeli i Paqes, 6 vende bojkotojnë ceremoninë
English

Nobeli i Paqes, 6 vende bojkotojnë ceremoninë

Oslo, 18 nëntor, 2010 - Gjashtë vende, pa dhënë ndonjë arsye, kanë refuzuar ftesën e Akademisë së Çmimeve Nobel për të marrë pjesë në ceremoninë e parashikuar të mbahet në 10 dhjetor në Oslo për dhënien e Nobelit të Paqes, kinezit Lui Xiaobo, disidentit të njohur që mbahet në burg prej autoriteteve kineze.

Këto shtete mësohet se janë Rusia, Kazakistani, Kuba, Maroku, Iraku dhe Kina.

Kjo u njoftua nga Geir Lundestad, sekretar i Komitetit, i cili ka shtuar se 16 vende të tjera nuk kanë reaguar.

Kina nga ana e saj e ka konsideruar si një vepër penale çmimin e dhënë për disidentin kinez duke e cilësuar si një gjë të turpshme.

n.e/NOA

KOMENTE